+420 774 727 554 (Po-Pá 8-15 hod.)
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Jak začít s lukostřelbou

7 minut čtení
24. Července 2018

Záviděli jste někdy Robinu Hoodovi jeho um? Lákalo vás umět sestřelit šípem někomu jablko z hlavy a neudělat mu místo toho ďouru do hlavy? Nebo nejste příliš běhací typ a stejně byste se rádi podívali na olympiádu? To všechno začíná u toho, že se rozhodnete lukostřelbě vůbec věnovat. Když to uděláte, stačí začít konat. Vašimi prvními lukostřeleckými kroky vás velmi rádi provedeme. Na oplátku stačí, když si na nás jednou za čas vzpomenete.

Co budu potřebovat?

Lukostřelba je náročný sport, a to de facto po všech stránkách. Vybavení není levné, místo ke střelbě se hledá obtížně a samotný proces střelby je náročný jak po fyzické, tak především po psychické stránce. Přesto se naučit střílet z luku a aktivně se lukostřelbě věnovat není vůbec nereálné. Budete k tomu ale potřebovat:

  • CHUŤ NA SOBĚ PRACOVAT - to je velice podstatné. Lukostřelba nemá žádná složitá pravidla. Ano, je určitý předepsaný postoj a technika samozřejmě také existuje, ale z víc než 90 % záleží úspěch na tom, co se odehraje ve vaší hlavě. Můžete tak sami efektivně posouvat své možnosti. A nakonec se z vás třeba opravdu stane Robin Hood!
  • VYBAVENÍ - lukostřeleckých potřeb není příliš mnoho, ale nejsou úplně nejlevnější. Úplný základ je luk, šípy (nejlépe s toulcem) a terč.
  • STŘELNICI - nejjednodušší způsob, jak sehnat místo na trénink, je přihlásit se do nějakého oddílu, ten střelnici obvykle mívá. Pokud chcete střílet sami, musíte zvážit především 2 faktory: adekvátní vzdálenost od terče, ideální pro začátečníky je 7–10 m, a bezpečnost. Mějte na paměti, že se nemusíte vždycky trefit, takže především prostor za terčem byste měli mít vykrytý a zajistěte, aby vám do střelné dráhy nikdo nevběhl.
  • VEDENÍ - to můžete získat opět v nějakém oddílu, ovšem není to nutností. Lukostřelba je intuitivní činnost. Základy techniky a postoj lze docela dobře načíst a vystačíte si s tím, pokud chcete střílet jen rekreačně. Pokud byste přemýšleli o profesionální kariéře, budete potřebovat trenéra.
  • OTEVŘENÉ DVEŘE DO HISTORICKÝCH SOUBORŮ - šermířských skupin jsou haldy. A nemusí jít jen o šerm, existuje mnoho historických souborů, které určitě dřív nebo později budou hledat šikovného lučištníka. Tím můžete být právě vy a splnit si tak dětský sen!

 

Lukostřelec

Jak vybrat vybavení pro začátečníky?

Nemusíte hned začínat s tím nejdražším vybavením, ale i tak počítejte s tím, že počáteční náklady jsou poněkud vyšší. Zvláště, když chcete střílet doma. Základní potřeby pro lukostřelce jsou:

Luk

Bez něj to samozřejmě nepůjde. Samozřejmě záleží na tom, aby se vám líbil, poněvadž to má také vliv na pocit z vaší střelby. Budete-li pyšní na svůj výběr,uvidíte, že se vám bude střílet jak králi! Důležitější jsou však technické parametry luku, především síla, která se udává v lb. Pro začátečníka je nejvhodnější 25–30lb. Podrobnější návod, jak vybrat luk, si můžete přečíst v našem starším článku.

Šípy

Správnou délku šípu změříte tak, že si stoupnete proti zdi, a pěstí s nataženou paží se opřete o zeď. Následně změříte vzdálenost od lícní kosti ke zdi a odečtete 2–3 cm. Takto dostanete lukostřeleckou délku šípu.

Co se týče křidélek, pro začátečníky jsou lepší ta z pravého peří, jelikož jsou měkčí. Předejdete tím nepříjemným poranění předloktí. Na to se dá ovšem pořídit chránič, tzv. nátepník.

Terčovnice

Je jedno, jestli chcete doma jen trénovat, nebo to bude jediný prostor, kde budete střílet, potřebujete terč. A ten terč zase musíte mít na něčem pověšený. Tomu se říká terčovnice. Nejtypičtější terčovnicí je něco, co vypadá jako smotaný balík slámy. Můžete si ji vyrobit i doma, ale to příliš nedoporučujeme, protože je tam velké riziko prostřelení.

Co mi lukostřelba přinese?

Lukostřelba má blahodárný vliv na celou řadu věcí, budete až se divit! Je to téměř zázrak!

  • VYČIŠTĚNÍ HLAVY - málo co má tak blahodárný účinek na přepracovaný mozek, než vystřelit si pár šípů. Natáhnout tětivu, párkrát se zhluboka nadechnout a ztratit okolní svět kolem sebe... Jediné, co existuje, je cíl a vaše hrdá zbraň ve vaší moci. Prostě paráda! Po hodince na střelnici si ani nevzpomenete, že vás něco trápí. Naopak možná dostanete výborný nápad, jak vyřešit všechny problémy, protože nejlíp pracuje odpočatá hlava. A toho docílíte právě lukostřelbou.
  • FYZICKÁ KONDICE - jakmile vás to chytne, začnete pomýšlet na silnější luk. A co je k tomu potřeba? Větší síla. Tadá, máte motivaci začít posilovat, ačkoliv jste se k tomu předtím třeba nebyli schopní dokopat.
  • POSÍLENÍ VŮLE A KONCENTRACE - lukostřelba vás vycvičí nejen po fyzické, ale i po psychické stránce. Naučí vás se koncentrovat a s vaší chutí zdolávat obtížnější a obtížnější cíle poroste i vaše vůle, což rozhodně využijete i v běžném životě.
  • POZNÁNÍ VLASTNÍHO TĚLA - postoj velice ovlivňuje, kam šíp poletí. Proto rozhoduje sebemenší pohyb. Díky tomu objevíte i svaly, o kterých jste doposud nevěděli. Naučíte se sami o sobě mnohem víc, než by se vám mohlo na první pohled zdát! Tato vlastnost rozhodně není k zahození.

 

Lukostřelec

 

Rizika lukostřelby

Tento sport s sebou nese jedno velké riziko. Lukostřelba jednostranně zatěžuje páteř, což může vést k problémům se zády. ALE tomu můžete předejít kompenzačními cviky. Vaše záda tím dostanou péči, které by se bez lukostřelby možná nikdy nedočkala. Ve finále tak můžete mít zádíčka mnohem zdravější! Paráda, ne? Z rizika se stává výhoda. 

Další věc je bezpečné skladování. Luk patří mezi velice mocné zbraně, šípy jsou ostré, dávejte si tedy prosím opravdu pozor, jestli nejsou tyto "hračky" v dosahu dětí či domácích mazlíčků. Mohlo by to špatně dopadnout... Můžete si ovšem pořídit např. pouzdro na luk. Bude v bezpečí on, vaše prťata a bude se vám mnohem lépe přenášet. A navíc to moc dobře vypadá.

Základy lukostřelby

Než se šíp dostane z vašeho luku do terče, projde 4 fázemi:

  1. založení šípu
  2. napnutí tětivy
  3. míření
  4. vypuštění šípu

Jestliže se chcete věnovat střelbě na rychlost, budou pro vás velice důležité ještě dvě takové "předfáze": držení šípu a oddělení šípu bez svazku.

Důležitý je především postoj. Technik je velké množství. Obecně platí, že stojíte k terči vždy jedním bokem, např. levým. V tom případě v levé ruce budete držet luk a pravou děláte všechno ostatní. Přiložíte šíp k luku a natáhnete tětivu třemi prsty, pár centimetrů pod šípem. Ruka jde k líci, loket nahoru. Zklidníte dech, zamíříte a vystřelíte nejlépe tak, abyste nepohnuli ani jednou rukou.

Postoj u lukostřelby


Komentáře

k produktu
Pavel Lukášek
17. 2. 2023

Dobrý den. Vyrobil jsem si reflexní luk. Chtěk bych použít základku. Nevím jak jí přidělat na madlo, aby splnila svůj účel. Děkuji za odpověď. Lukášek.

Lukáš Sojčák
20. 2. 2023

K dispozici máme nalepovací základky nebo šroubovací do středu luku.

ela kmitova
8. 2. 2023

Dobrý Den jsem začatečník mohla bych se zeptat podle jakého nátahu (Ib) si mam vybrat luk. Děkuji.

Lukáš Sojčák
16. 2. 2023

Dobrý den, závisí to od tělesné zdatnosti. Ale obecně by se dalo napsat pro dospělého střelce tradiční luk 22-28lb.

Alena H.
18. 6. 2022

Dobrý den,
článek je moc prima a pomohl mi. Jen mohla bych se s Vámi ještě poradit? Mám reflexní luk Ragim Matrix Evo, 26 lb, šípy 28". Nestřílím dlouho, proto jsem si pro začátek pořídila obyčejné laminátové šípy, ale nebyly moc velké kvality. Hroty zůstávaly při vytahování ze slaměné terčovnice v ní a při střelbě se z nich odlamovaly plastové končíky. Takže nakonec mi moc šípů nezbylo. Chtěla bych si pořídit nějaké lepší, ale v rozumné cenové kategorii. Mohl byste mi prosím ze zkušenosti poradit nějaké kvalitnější šípy, které déle vydrží, ale klasicky ne příliš drahé? Budu Vám moc vděčná.

Lukáš Sojčák
20. 6. 2022

Dobrý den, vhodné a velmi odolné šípy jsou Inspire 900.

Drtikol
15. 5. 2022

Mám kladkový luk,má se sundávat tětiva když se luk nepoužívá? Díky za odpověď.

Lukáš Sojčák
16. 5. 2022

Dobrý den, u kladkového luku se pro uskladnění tětiva nesundává. Většinu výkonu tvoří kladky. Sundat tětivu se doporučuje jen pro tradiční luky, kde výkon obstarávají jen ramena. 

Marie Balcarová
4. 11. 2020

Dobrý den, mohla bych se Vás zeptat, jak často sundávat tětivu z luku? Mám 26lb reflexní luk. Nyní s ním trénuji každý den, takže tětivu nesundávám. Ale když nebudu delší dobu trénovat, tak kdy ji sundat mám, aby nedošlo ke poškození luku, to by mne velmi mrzelo.
Mnohokrát předem děkuji.
S pozdravem Marie Balcarová

Lukáš Sojčák
4. 11. 2020

Dobrý den, poškození luku se bát nemusíte. Jde jen o to, že pokud je luk stále napnutý, ztrácí výkon. Proto se doporučuje tětivu sundávat. Výrobce doporučuje sundat vždy pokud není luk používaný, aby jeho parametry zůstaly stálé.

Pinkas I.
27. 7. 2019

Dobrý den.
Pane Sojčáku, ten článek o lukostřelbě je bezvadný!
Přesto mám dotaz. Ze které strany luku se zakládá šíp? Podle obrázků a videí je to různě. Třeba takový Lars Andersen drží luk levačkou a šíp zakládá zprava... Na luku, který jsem koupil pro vnuka, ovšem tato možnost není. Máte luk, který by umožňoval takové zakládání? Zdá se mi to jaksi přirozenější (a taky do doporučuje sám Veliký Lars Andersen) :-)

Lukáš Sojčák
29. 8. 2019

Samozřejmě může mít střelec svůj styl, ale běžně je to luk v levé, šíp zleva, luk v pravé, šíp zprava. :-)

Victoria Dotti
6. 6. 2019

Moc děkuji za odpověď, s napínací silou nemám vůbec problém, hodně jsem si o tom četla a už mám nějaký ten rok odcvičíno. Italská značka se mi zamlouvá neboť mi italská krev koluje v žilách. Samozřejmě počítám s asistencí zákonného zástupce, jak to bývá u všech, ale mám ještě jeden dotaz. Z jakého materiálu by jste mi doporučil šípy?, nebo z jakého jsou vhodné pro začátečníky?

S přáním krásného dne Victoria Dotti

Lukáš Sojčák
10. 6. 2019

Dobrý den,


nejlépe z tohoto luku lítají šípy s husím brkem třeba Natural 400. Ale často lidé začínají s obyčejnými laminátovými šípy Fiber Arrow.

Victoria Dotti
5. 6. 2019

Dobrý den, jsem nezletilá, ale lukostřelba je s jezdectvím můj nejoblíbenější sport, s jezdectvím jsem začala ve svých čtyřech letech, tak proč nezačít s lukostřelbou...tak mě napadlo...vím že to není levný sport, ale co tak si za jednu podsedlovku koupit luk, a za nové rajtky šípy...tak mě napadlo co tyto dva sporty spojit, podle mě by to bylo boží, asi vás tu otravuji svýma řečičkama, ale taková já jsem. Tak jsem se chtěla zeptat je možné to spojit, a jak začít s lukostřelbou. U koní to nebude problém jsem zvyklá jezdit bez rukou, ale co pak ta lukostřelba...Tak se ještě jednou ptám šlo by to?

S pozdravem Victoria Dotti aka podle některých Victoria Hoodová Bartonová (Fakt nevím kde to vzaly, no jo už končím)

Lukáš Sojčák
6. 6. 2019

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste nezletilá je zapotřebí o tom informovat a pořídit si luk s vašim zákonným zástupcem. Pak záleží jen na něm kolik volnosti a kontroly vám dá.


Není to hloupost, italská firma ragim má přímo jezdecké luky Ragim Taiga, nyní jsou dovezeny s velkou napínací sílou, ale není problém objednat u výrobce slabší luk, aby vyhovoval.


V případě zájmu, ať se zákoný zástupce na nás obrátí telefonicky či emailem na colosus@colosus.cz.

Přidat komentář
Potřebujete poradit?

Obraťte se na našeho specialistu na zbraně.

Lukáš Sojčák
Lukáš Sojčák
+420 774 727 551 +420 558 341 801
(Po – Pá, 8 – 15 hod.)
Široká skladová zásoba
Tisíce produktů skladem
Autorizovaný servis
Záruční i pozáruční opravy
Vlastní zkušebna
Všechny zbraně oficiálně testovány
Tým profíků
Pomůžeme vám s výběrem
Rychlý kontakt

Chcete se na něco zeptat? Potřebujete s něčím poradit?
Obraťte se na nás.

+420 774 727 554
(Po-Pá 8-15 hod.)
Novinky na dostřel

Pravidelně vám budeme posílat nejžhavější novinky a akce z našeho e-shopu. O všem budete vědět dřív než ostatní. Žádné šílené spamování, slibujeme.

Odesláním emailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů .

Platební metody:
Hotově
Dobírka
Převodem
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA a platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky společnosti Google.